Hakkımızda

            Sapiens Yayınları Niçin Var?

     “Ruh yazının icadından beri ölümsüz. Kaya homurdanır, mermer gülümser, konuşan yalnız kitap” diyor bir bilge. Biz de logomuzu konuşma balonu olarak seçtik. Sadece denk gelen insanlarla değil, sesimizi duymak isteyenlerle bir diyalog kurmak için. Konuşarak, zıt fikirleri duyarak, bizim gibi olmayanları tanıyarak dünyanın güzelleşeceğine dair umut taşıdığımız için. Kendi sözlerinin gölgesinden sıyrılıp başkalarının kelimelerine de hayat hakkı tanıyanlardan olmak için bir bakıma.

            Çünkü inanıyoruz ki konuşmak uzlaşmaktır…

    “Yaşamak tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” diyor bir şair. Biz de logomuzu ağaç olarak seçtik. Farklı dallar, uzak düşmüş yapraklar, birbirine benzemeyen çiçekler gibi olsak da aslında aynı köke bağlı olduğumuza dair bir bilinç taşıdığımız için. Asırlardır ayakta kalanlarıyla, yeni baş vermiş fidanlarıyla, hatta çaresiz yere yığılanlarıyla hepimizin aynı topraktan beslendiğimizi bildiğimiz için diğer deyişle.

            Çünkü inanıyoruz ki farklı olmak kök salmaktır…

    “Her fikir bomba gibi olmalı, düştüğü yeri sarsmalı” diyor bir filozof. Biz de logomuzu duman olarak seçtik. Peşinen inanılmış fikirleri sarsmak gerektiğine, aynı sözleri durmadan tekrarlamanın fayda getirmeyeceğine dair bir tecrübeye sahip olduğumuz için. Gerçek bombaların tahrip etmediği bir dünyada nefes almanın tek yolunun fikir bombalarına göğüs germek olduğuna güvendiğimiz için bir başka cümleyle.

            Çünkü inanıyoruz ki sarsılmak aydınlanmaktır…

      “Beyin değirmen taşı gibidir; içine bir şey atılmazsa kendini öğütür” diyor bir âlim. Biz de logomuzu beyin olarak seçtik. Küçük beyinlerin insanları, vasat beyinlerin olayları, büyük beyinlerin ise fikirleri tartıştığını bildiğimiz için. Yeni düşüncelerle beslenmedi diye sabit fikirlerin kemirerek kendini bitirmemesi için. İnsanın insanı, insanın hayvanı ve insanın doğayı yok ettiği savaşlara dur diyebilmenin yolunun nöronlar arası savaşların kızışmasıyla olacağına inandığımız için bir başka söyleyişle.

            Çünkü inanıyoruz ki düşünmek savaşmaktır…

  • Instagram
  • YouTube
  • Twitter
  • Facebook
sapiens logo yayınları ile beyaz.png
düşünmek savaşmaktır...